AIYMES kiest voor materialen met een verhaal
Ik ben een jonge Nederlandse ontwerper, ontwikkelaar en maker onder de naam AIYMES. Het merk staat voor handgemaakte woonaccessoires gemaakt van natuurlijke en duurzame materialen. Elk materiaal heeft een eigen verhaal. Stuk voor stuk bewust en persoonlijk geselecteerd door mij. Op het moment werkt ik met drie verschillende materialen: hout, leer en vilt.
Leer
Ik maak gebruik van twee soorten leer. Het eerste leer is een biologisch leer wat niet in de normale leerindustrie gebruikt wordt. De organisatie waar ik dit leer inkoop werkt uitsluitend met de huiden van biologische Nederlandse runderen en natuurkoeien die het Nederlands landschap onderhouden. Het tweede leer wat ik gebruik zijn reststukken van een natuurlijk gelooid leer. Deze stukken worden niet gebruikt door de fabrikant, maar zijn perfect voor mijn producten. Het leer kan krassen of littekens bevatten omdat de koeien in de natuur langs struiken lopen. Ik vind dat juist dit het leer meer karakter geeft. Alle huiden worden op een natuurlijk manier gelooid. Dit maakt het leer een chroomvrij product.
Vilt
Elke kleur vilt heeft zijn eigen verhaal. Het groene vilt, Defense Green, heeft zijn kleur te dankne aan het feit dat het vilt gemaakt is van de oude legeruniformen van de landmacht. Het witte vilt, Care White, met een zweem aan baby blauw en baby roze krijgt zijn kleur doordat het vilt gemaakt is van oude uniformen uit de zorg. De kleuraccenten komen van kraagjes, manchetten in blauw, roze, groen en lila. Het zwarte vilt, Chalkboard Black, is gemaakt van zwarte fashion items geselecteerd uit de berg verzamelde kleding uit textielcontainers. Het vilt dat ik gebruik in de producten is een initiatief van i-did. Het overgrote deel van het vilt is gerecyclede textiel, bijgemengd met gerecyclede flinters van petflessen. Om het tot een stevig vilt te maken moeten er helaas nog wel een tweetal materialen toegevoegd worden. Er zit een flinterdun laagje polyester stof onder het vilt dat nodig is om het vilt op te ‘vernaalden’ en er wordt een klein percentage van smeltvezels bijgevoegd om het vilt beter te binden. Uiteraard houden ze de ontwikkelingen scherp in de gaten en stappen ze zo snel als mogelijk over op andere, duurzamere materialen.
Hout
Momenteel werk ik met drie soorten hout: pools grenen, okoumé en populieren. Tijdens het aanchaffen van mijn lasersnijder werd mij aanbevolen om hout te gebruiken waar geen ijzer in verwerkt is. Dit kan de laser wel aan, maar is op de lange termijn niet goed voor de machine. Op basis van deze informatie heb ik een houthandel gekozen om mijn hout vandaan te halen. Deze houthandel is niet aangesloten bij een FSC keurmerk, maar gaan verantwoordelijk om met hout. Zij geloven meer in een aanplantbeleid en zelf blijven nadenken.
Naast deze materialen ben ik ook bezig met het ontwikkelen van een eigen materiaal: een biobased plaatmateriaal. Wil je hierover meer informatie? Klik hier!